Práškové lakovanie

Práškové lakovanie

Proces práškového lakovania využíva revolučnú technológiu nanášania elektrostaticky priľnavých zrniek práškovej farby na predhrievanú polotvrdú drevovláknitú dosku (ďalej len MDF). Výsledkom tohto procesu je spoľahlivá, odolná a vysokokvalitná povrchová úprava.

Táto technológia existuje a zdokonaľuje sa už viac ako 10 rokov na čele s priekopníkmi ako firmy Ledro a Polylak.

Prášková farba je zmesou syntetickej živice a umelej hmoty, znamená to, že nábytkový dielec sa zakonzervuje do tvrdej, odolnej vrstvy laku. Tento lak je veľmi odolný voči mechanickému poškodeniu – poškriabaniu, je odolný voči vlhkosti a je oteru vzdorný.

Medzi základné výhody práškového lakovania patrí:

  • absencia zdraviu a prírode škodlivých látok (neobsahuje prchavé organické zlúčeniny čiže riedidlá, neobsahuje jedovaté prímesi a ťažké kovy)
  • minimálne množstvo odpadu, až 98 % vyťažiteľnosť recyklácie farby
  • ekonomická rentabilita

Technologický proces lakovania môžeme rozdeliť na 3 základné časti a to:

  1. predohrev MDF (lepšia vodivosť)
  2. nástrek prášku (striekacia linka WAGNER
  3. roztavenie farby v katalytických peciach VULCAN

Náš aplikačný systém WAGNER patrí medzi absolútnu svetovú špičku medzi striekacími linkami práškového nanášania. Plnoautomatizovaný systém používa nastaviteľné pištole pre rovnomerné nanášanie práškovej farby pre všetky plochy a hrany MDF.

Prášková farba je následne vytvrdzovaná pri vysokých teplotách až 160°C. VULCAN infračervené katalytické pece zabezpečujú vysoko kvalitné infračervené žiarenie pre rýchly nábeh požadovanej teploty. Vysoké teploty roztavia prášok a spustia zlučovanie zrniek práškovej farby a následné vytvrdzovanie na MDF. Táto tepelná reakcia zabezpečí odolnú a vysoko kvalitnú povrchovú úpravu.

Na dosiahnutie požadovanej kvality stačí jedna vrstva, maximálne dve vrstvy farby, tým dosiahneme povrch s vynikajúcou odolnosťou a trvácnosťou. Lakovať sa môžu rôzne formy a tvary aj tie najkomplikovanejšie, čo privítajú hlavne návrhári nábytkov.

Technológia práškového lakovania zabezpečuje, aby bol nábytok trvácny a odolný. Práškové lakovanie je pravdepodobne budúcnosť všetkých povrchových úprav MDF.

Spoločnosť Ekoltech spol. s.r.o. sa so spustením práškovej lakovne zaradila k svetovej jednotke v oblasti povrchových úprav MDF.